המיטב של 2019

מצד אחד, מטבח מפואר בעל מראה עתידני, קווים גיאומטריים מושלמים וטכנולוגיות מתקדמות. מן העבר השני, מטבחים זעירים בעיצוב מינימליסטי שאפשר לשכוח שהם קיימים. והדבר המעניין ביותר? כולם יכולים להתאים כמו כפפה ליד לצרכים של האדם המודרני.

סקירת המטבחים זוכי הפרסים של חברות Snaidero האיטלקית ו-Sanwa היפנית, שמראים שלחדשנות אין גבולות גיאוגרפיים

ליאור פרג'

צילומים: יצרן

מדי שנה, מוענקים אינספור פרסים למטבחים השונים. פעמים רבות הבחירה נובעת משיקולים אסתטיים, בעוד שבמקרים אחרים הפונקציונליות היא שמדברת. המטבחים הבאים שנציג בכתבה – של החברות עטורות הפרסים Snaidero ו-Sanwa – נראים לכאורה שונים לחלוטין. בפועל יש ביניהם כמה נקודות דמיון.

כשלמטבח צורה משלו

"גיאומטריה מושלמת", "רגש טהור", ו"מחווה יפהפיה" הם חלק מהאופנים בהם מגדירה חברת המטבחים האיטלקית Snaidero את סדרת מטבחי Vision, שעיצב עבורה בית העיצוב האיטלקי Pininfarina. המטבח העניק ל-Snaidero את הזכייה ה-15 שלה בפרס העיצוב היוקרתי מטעם Chicago Antenaeum, מוזיאון הארכיטקטורה והעיצוב בשיקאגו. מעבר למראה יוצא הדופן של מטבחי Vision, יש בהם כמה נקודות שמסבירות את הזכייה – וגם מלמדות דבר או שניים על עיצוב המטבחים המודרני.

Snaidero

המטבח מבטא, לדברי החברה, את הדרישות העיקריות בחוויית העיצוב כיום: השראה, טכנולוגיה ומחקר לגבי חומרים. הוא מציג את הטרנד הנוכחי של חללים ביתיים מתמשכים, עם משטחים הזורמים בצורה חלקה וחומרים היוצרים תחושה מיידית של טוהר ושל בהירות, כפי שמנסחים בחברה. קווי המטבח זורמים, בצורות שונות, ויוצרים בכך את אותה גיאומטריה שמגדירים ב-Snaidero כ"חסרת רבב". המטבח מבטא אינטרקציה בין אלמנטים ומשטחים במטבח. הואו כולל בין היתר דלת בעלת קצה משופע ב-30 מעלות המתמזגת עם ידית פרופיל העשויה מאלומיניום שחור, ובכך תורמת לתחושה הסימטרית המתקבלת.

יחידות הבסיס עבור האיים וחצאי האיים, אלמנטים בולטים אחרים בעיצוב של Vision, מעוצבות אף הן בצורה מרשימה. היחידות פותחו במלאכת יד מעץ מילה מרובד ומעוצב. את יחידת הבסיס ניתן למצוא בעץ מילה מוכתם באגוז. הבסיס המפוסל של האי/חצי האי, העשוי מעץ מילה מעוצב היטב, הוא במידה רבה הסממן הבולט בעיצוב. אלמנט בולט אחר בהן הוא פס ה-LED עשוי הסיליקון המובנה, המלווה את הצורה הגיאומטרית. קולט האדים התלוי בלב המטבח משולב עם מדף מעץ, המשקף את צורת הבסיס ומוסיף בהירות למטבח.

התכנון של האי כולל דלתות בלבן אקרקטי עם לכה בגימור מט, משטח עבודה מבוסס קווארץ וחצי אי בגימור קווארץ סטן שחור. כדי לשמור על ההרמוניה והזרימה, ועל מנת להציע אחסון גמיש, תוכננו בצד המטבח ארונות עם דלתות אלכסוניות. הארונות פתוחים בחלקם, והקווים האלכסוניים הבולטים משתלבים במשוואה הגיאומטרית הכללית של המטבח.

התוצאה של כל אלו היא חלל בו "הדמיון והחידושים הטכנולוגיים נפגשים יחדיו על מנת ליצור חלל מעורר השראה, המעמיד את המשתמש במרכז וכולל זהות מובחנת", כפי שמתארים ב-Snaidero. "המטבח בעל המשטחים הזורמים והגיאומטריה המושלמת מספק לא רק יופי חיצוני, כי אם פונקציונליות".

Snaidero

הגודל כן קובע

חברת Sanwa היפנית זכתה לתשומת לב רבה בתערוכת Salone del Mobile של 2018, בו גם הייתה אחת משלוש הזוכות בפרס Salone del Mobile.Milano Award עבור תרומתה לעולם הריהוט והעיצוב. מעבר לנוכחות שאינה מובנת מאליה של חברה אסייתית בשדה המשחק האירופי, נראה ש-Sanwa פשוט הציעה פתרון שמתאים כמו

Sanwa

כפפה ליד לצרכים של העת הנוכחית. בתערוכה הציגה החברה מטבח מינימליסטי ועדין במיוחד, כפי שמאפיין את התרבות היפנית כמכלול וכפי שרבים מחפשים כיום בעיצוב המטבח שלהם. המטבחים בסדרה של Sanwa מצומצמים בגודלם, מה שמבליט אותם בהשוואה לחברות המציגות מטבחים בומבסטיים פי כמה.

המטבחים שהוצגו בתערוכת 2018/19 הראו לצד המינימליזם טכנולוגיית ייצור מתקדמת. הם כללו חזיתות עשויות לוחות תעשייתיים יצוקים, מצופים לכה מבריקה באחד מבין כמה גוונים. חידוש מעניין הוא אחסון ארונות המטבח בתוך ארוך "אב" המקל על שילוב היחידה בחלל ויצירת הרמוניה בשטח. בכך יכולים המטבחים לספק פתרון לחללים קטנים במיוחד, או לחלופין לאנשים המעוניינים לעצב מטבח בתקציב נמוך יחסית.

המוצרים החדשניים של Sanwa בשנים האחרונות פועלים על פי העקרונות האלו. כך למשל אפשר להזכיר את ה-QB 01, "המטבח שהולך איתך" – יחידת מטבח קטנה על גלגלים שניתן לשנע ממקום למקום. המטבח עשוי חומר טבעי לחלוטין בשם Paperstone (שילוב של נייר ממוחזר ושרף), בעת פתיחתו יכול לכלול ברז, כיור, כיריים קטנים, מקרר קטן, קרש חיתוך ועוד. CH 01  הוא מטבח ההופך בעת סגירתו למזנון עץ (מעץ נרה יפני) ומציע משטח ובו כיור, כיריים, מדף קירי ועוד. EO 01 היא יחידת בישול מבוססת פאנלים שחורים שהופכת עם סגירתה "בלתי נראית" ובעת פתיחתה מציעה כיריים אינדוקציה, כיור, משטח עבודה וכמה אקססוריז מועילים.

Sanwa

למרות השוני בין מטבחי Snaidero ו-Sanwa, יש ביניהם מכנה משותף: הם מראים כיצד מטבחים הופכים למוצלחים בעיקר כאשר הם מציעים חידושים הרלוונטיים לעת הנוכחית, מבטאים את הקו העיצובי העדכני ומספקים מענה לצרכים הקיימים של משתמשי המטבח. במקרים כאלו, ייתכן שלא צריך פרסים שיעידו על כך.

דילוג לתוכן