החומרים החדשים שעושים פלאים במטבח

חזית המטבח קובעת את יופיו, טיבו ואיכותו. אפשר תמיד "ללכת" על הפורמייקה הוותיקה ועל קירות חשופים, ואפשר לקרוא כאן על החומרים החדשים שעושים פלאים במטבח: פורניר מעובד, הדפסי הזכוכית, הטיטניום, גרניט פורצלן, חומרים אקריליים וחומרים פולימריים למיניהם, ואל לנו לשכוח את חיפויי הקיר הדקורטיביים. תראו מה שטכנולוגיה יכולה לעשות

0
1192

חזיתות ודלתות

בכל פרויקט אדריכלי החזיתות הן הבעת פניו, כמו גם בחלל הבית בכלל, ובפרט – בחלל המטבח. אלה מייצגות את אופיו ועיצובו ומקנות לפרויקט את תעודת הזהות.
שילובה ההרמוני של החזית באדריכלות הבית/הדירה, תוך שילוב הנדסת אנוש נכונה, מאוזנת, מדגישה, מסתירה – משרת את מטרת האדריכל/מעצב: להביע נאמנה את מגמת העיצוב – מודרנית, מינימליסטית, עכשווית, עמוסה, מסורתית/כפרית או כל זרם אחר בעיצוב.
חזית המטבח נשענת על מערך תכנון מטבח נכון במארג כל הדירה. מלאכת התכנון מובילה את מידרג הנראות (גלויה לעומת נסתרת), ומכתיבה את כיוון ועוצמת מראה החזית המבוקש. חזית המטבח הינה קומפוזיציה של חומרים, גוונים ומרקמים – מהרצפה ועד התקרה, השילוב והיחסים בין כל המרכיבים (סוג הדלתות, משטחים, ידיות, חיפוי הקירות והרצפה) חושפים את פניו של המטבח אל מול כל הבית.
אלה יקנו למטבח את האווירה הרצויה, מהמגמה העכשווית, המודרנית המינימליסטית, ועד הכפרית המסורתית.
כל חומר הנבחר לשמש כשחקן במחזה "המטבח" – החל מהמראה המתועש, כדוגמת נירוסטה, זכוכית, פורמייקה, אלומיניום או כל חיפוי אחר, ועד לחומרים הטבעיים, כעץ, ברזל וכדומה – כל אחד מאלה הוא מרכיב משמעותי בהענקת החוויה לשוהה בחלל המטבח. כל אלה תחת מטריית תכנון תאורה, המסייעת להדגשה ומיקוד חזיתות נבחרות.

008 bahia

חזית הזכוכית

בשנים האחרונות גובר הביקוש לחזיתות העשויות מזכוכית, שיש לה יתרונות בולטים בזכות טכנולוגיה מפותחת.
עופר עמיר, מנכ"ל ומוותיקי ענף המטבחים, מצדד בחזית הזכוכית. "מדובר במוצר חדשני יחסית, אבל מניסיוני אני יכול לומר שרוב המתלבטים באיזה חומר להשתמש בוחרים בסופו של דבר בזכוכית. היא משדרת ניקיון, אחידות ויוקרה (למרות שהיא לא כל כך יקרה בפועל), והיא מאפשרת מגוון רחב של אפשרויות. בהתקנת חזית מזכוכית ניתן לבחור בזכוכית מט או מבריקה ובשילובי מסגרות אלומיניום בגדלים שונים ובצבעים שונים, וכמובן – על הזכוכית ניתן להדביק חומרים שונים, כמו בדים או הדפסים באינסוף אפשרויות. הלקוח יכול להוריד כל תמונה מהאינטרנט ולבקש אותה על חיפוי הזכוכית, ואם כבר – ניתן לשלב את הדפס הזכוכית הזה גם על המקרר ועל השולחן במטבח, כדי ליצור אחידות עיצובית מושלמת. יתרונות נוספים לחיפוי הזכוכית הם: עמידות לשריטות (בניגוד לעץ), צבעים שלא משתנים עם הזמן והיא אינה מתעקמת ומקבלת "גלים". החיסרון הבולט של הזכוכית הוא שהזכוכית נשברת כשהיא חוטפת מכה עזה, כמו שקורה לחלון. אבל עופר עמיר לא רואה בזה בעיה מיוחדת: "אם הזכוכית נשברת, אז אפשר פשוט להחליף אותה. מחליפים את הדלת באותו החומר, עם אותם הצבעים או אותו הדפס ובזאת נפתרה הבעיה. לו היה חיפוי מעץ חוטף מכה באותה עוצמה, אז התיקון הוא יותר בעייתי, כי צריך יהיה למצוא את החומרים המקוריים ולהתאים אותם ואת הצבעים שכבר השתנו עם הזמן לאזור שמסביב לאותה מכה". מחירי חיפוי הזכוכית, אגב, זהים לאלה של צביעה איכותית על עץ ויקרים במעט מחיפוי הפורמייקה. לצביעה על עץ ולזכוכית, לעומת זאת, אין את בעיית ה"קנטים", ממנה סובלת הפורמייקה.
מיקי כפיר, גם הוא בעל חברה העוסקת בתחום חזיתות המטבחים, מתאר: "אנחנו מחזיקים מחלקה גרפית שלמה שמטפלת בהדפסה על זכוכית בחזיתות, שיטה שהיא מאוד פופולרית במטבחים כיום. צביעת הזכוכית נעשית על ידי הדבקה בגב הזכוכית, כך שאפשר לנקות את הדלת מכיוון החזית וההדפס נשאר שלם לאורך זמן".
"בנוסף לחזיתות", טוען כפיר, "נוצרה מגמה של חיפוי קירות המטבח. לא עוד שטחים מתים של קירות, אלא חיפוי טוטאלי של חללי הפנים בעזרת שימוש בזכוכית קליר נטולת עופרת. החיפויים משתלבים בין החלקים העליונים והתחתונים של המטבח, והבחירה המקובלת היא בזכוכית צבועה, שמתאימה להדפסי החזיתות". היתרון בחיפוי זה על פי כפיר, הוא במראה הרמוני ומלא, שמאפשר לכסות את פתחי החשמל והחוטים של אביזרי החשמל כך שאין מילימטר שנותר חשוף, ויש התאמה מושלמת בין החיפויים לדלתות החזית".
מירה מילר, מעצבת ראשית בחברה העוסקת בתחום המטבחים, מצביעה על השינויים בתחום הזכוכית, שבעקבותיהם יותר ויותר ישראלים בוחרים במטבחים שקופים, בעלי מראה קליל ומעוצב.
"כיום", טוענת מילר, "מבחר הזכוכיות הוא עצום ומאפשר בחירה מתוך כמה משפחות של זכוכיות מעוטרות: זכוכיות רטרו למראה נוסטלגי, זכוכית אסיד במראה אטום, זכוכיות מודפסות המאפשרות שילוב עם פרופילים וזכוכיות שקופות המשלבות אלמנטים של הדפסים, כמו נייר אורז, פסים ודוגמאות שונות". וכדי להוסיף יופי, מסבירה מילר, עולם הגרפיקה "התלבש" היטב על תחום הזכוכית, והמעצבים מנצלים את ההדפסים כדי להוסיף אמירה אמנותית למטבח.

חומרים למטבח וטכנולוגיה מתקדמת

חומרים סינתטיים, במראה טבעי או מלאכותי, הולכים ותופסים מקום של כבוד בחזיתות המטבחים.
בין היתר, תרמה לכך העלייה בפופולריות של מטבחים במראה שאינו מבוסס על העץ המסורתי, אלא על זכוכית, צביעה בגוונים עזים וחומרים סינתטיים ומתכתיים. לכן, לצד מגמות העיצוב, דומה שמראה החזיתות מושפע קודם רבות מהחומרים החדשים שמציעות לנו טכנולוגיות מתקדמות. רינה אלקובי, מעצבת ומבעלי חברת מטבחים, מדגימה את הפיתוחים הטכנולוגיים בעבודה עם עץ הפורניר. "הפורניר עובר עיבוד בשיטות בטכנולוגיות מתקדמות", היאמסבירה, "והוא מאפשר הצגת מראה עתיק בחומרים חדשים, עם שילוב של הדפסים הנראים כעבודת אומschuellerC_Casa_Achatgrau_Gegenschussן".
לדבריה, גם הפורמייקה עוד לא אמרה את המילה האחרונה. "הפורמייקה שאנו מכירים כיום אינה
חומר זול, אלא חומר משודרג בעל ויזואליה של אלומיניום, נירוסטה וחומרים מבריקים. יש גם פורמייקה משולבת עם פליז ונירוסטה בשלל דוגמאות, וישנה בשורה חדשה בדמות פורמייקת טקסטיל, בעלת טקסטורה של בד. פורמייקה כזו אידיאלית לחזיתותהמטבח, כי היא מאפשרת שילוב הדפסי מט על החומר ותופרת חליפה חדשה למטבח, במראה עדין ורומנ
טי".
המעצב הווארד ז'ורנו, הולך יותר רחוק. "היום יש מגמה של פיתוח חומרים פולימריים בעלי יכולת פיסולית גדולה יותר", הוא מסביר. "החומרים הפולימריים הם אלטרנטיבה טובה לחומרים הישנים, המוגבלים יחסית. חומרים אלה מאפשרים בניית חזית מחומר אחד, שאינה דורשת תשתית והדבקה חיצונית. כך אפשר להשתמש בבלוק אחד של חומר ולפסל בו כל מה שנרצה. ואין צורך בצביעה שעלולה להיות רגישה לשינויים במזג האוויר ושתיצור מראה לא אחיד בהמשך. חומרים אלו אינם מגיבים לשריטות והם סינתטיים לחלוטין". החומרים הסינתטיים המשמשים למשטחי עבודה ולחזיתות, מפותחים במעבדות ומותאמים במיוחד לדרישות של תנאי העבודה במטבח. בחומרים הבולטים בקבוצה זו אפשר להזכיר את אבן קיסר והקוריאן, המשמשים בעיקר למשטחי עבודה וגם לציפויים וחזיתות.
חומרי טיטניום שפותחו במסגרת המירוץ לחלל, הגיעו גם הם לחזיתות המטבח. חומרים אלה מאפשרים ליהנות מידיות חזקות וקלות משקל.
חומרים פולימריים אפשרות נוספת לציפוי דלתות היא באמצעות החומר הסינתטי פולימר. זהו חומר ציפוי אקרילי באיכות גבוהה, בעל עמידות בפני חום, לחות ומים.
הפולימר הוא, למעשה, סוג של ציפוי, דומה לפורמייקה, אך הוא גמיש. ביריעות החומר הגמישות בעובי של 0.3 מילימטר, משתמשים לעיטוף וציפוי אלמנטים של MDF צורני. הדלתות יכולות להיות בתבליט אחיד, בצורת גלים או טקסטורה, או בדוגמת מסגרת חרוטה.
העיבוד וייצור הדלתות נעשים באופן ממוחשב (במרכז עיבודים P.T.P – C.N.C).
לאחר חריטת המסגרת או הדוגמה על לוח MDF, יריעת הפולימר עוטפת את המוצר בטכנולוגיית כבישה חמה באמצעות מכבש ממברנה. ציפוי החזית והקנטים נעשה בכבישה אחת. לאחר הציפוי, תהליך של קירור מבוקר משמר את צורת הכבישה.
דלת בציפוי פולימר נראית כמו דלת צבועה, והיתרון הוא בעלות נמוכה יחסית. מבחינת ההיצע הוויזואלי, למשל, מוצעים כיום שישים צבעים של פולימר לא מבריק. קו מיוחד של פולימר מציע מראה מבריק, High-Gloss P, בגווני שחור, לבן, אדום וקרם. המראה המתקבל הוא כמו של דלת צבועה "שלייפלק".
מבחינת תחזוקה, הפולימר דומה לפורמייקה ומפגין עמידות בפני מכות קלות, זאת במיוחד יחסית לצבע שנוטה להתקלף ולהיפצע בקלות.

colorful-kitchen-interior-kitchen-and-dining-room-design-ideas-kitchen-backsplash-subway-tile-design-ideas-kitchen-picture-colorful-kitchens

חיפויים

חיפוי למטבח הוא אחת הדרכים הטובות ביותר לתת למטבח שלכם מראה מיוחד ומעניין. הוא יכול לשדרג גם את המטבח הכי "סטנדרטי וזול" ולהפוך אותו למשהו מושקע ומושך.
אם התקציב שלכם מוגבל ובכל זאת אתם רוצים משהו עם אופי, הדבר הראשון ששווה לכם לחשוב להשקיע בו הוא חיפוי למטבח.
ישנם חומרים רבים שיכולים לשמש כחיפוי יעיל למטבח. בין אם אתם אוהבים את המראה הקלאסי של אריחי הקרמיקה, ובין אם מתחברים למראה הארצי של אבן טבעית או חושבים על עיצוב מודרני עם זכוכית כתומה – האפשרויות של חיפוי למטבח הן רבות ומגוונות.
אבל לפני שאתם רצים לקנות, ישנם כמה דברים ודגשים ששווה לכם לחשוב עליהם:
ראשית, כדאי לכם לחשוב ביניכם ובין עצמכם – מתי בפעם הבאה תשפצו או תחליפו את המטבח? אופנות באות והולכות. ולכן אם אתם חושבים שב-15 השנים הקרובות לא תשפצו את המטבח, לא תמיד כדאי לרכוש את החיפוי השונה ויוצא הדופן.
אחת הדרכים לעשות משהו מעניין שישרוד זמן רב היא לבחור נקודת עניין במטבח, למשל, מעל הכיריים, ולעצב שם בצורה מעניינת ודקורטיבית. את שאר הקירות אפשר להשאיר עם עיצוב מינורי יותר.

כדאי גם שתכירו את החומרים השונים מהם אפשר ליצור חיפוי למטבח:

קרמיקה ופורצלן, אבן טבעית, זכוכית, מתכת ונירוסטה.
כל אחד מהחומרים משדר משהו אחר. קרמיקה, פורצלן ואבן טבעית הם חומרים יותר "חמים", ומתאימים יותר למטבחים כפריים. זכוכית, מתכת ונירוסטה הם חומרים יותר "קרים", ומתאימים יותר למטבחים מודרניים. כמובן, זה תלוי גם בעיצוב הספציפי של החומר.

לסיכום, תחום הציפויים הסינתטיים לחזיתות והחיפויים משתנה ומתחדש תדיר. תמיד מומלץ לברר מה המילה האחרונה, במיוחד בתחום שבו מיטב המומחים שוקדים על פיתוח חומרים קלים, נוחים לניקוי ועמידים, המתאימים במיוחד למטבח.

SHARE